home   • contact   • harta site  
Utilizator:
Parola:
Acum este Mar 14 Aug 2018 11:57

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Abonament valabil pe toate liniile
MesajScris: Dum 10 Oct 2010 0:46 
Neconectat

Cred ca Iasul e printre singurele orase din lume in care poti cumpara un abonament valabil pe toate liniile care sa nu fie valabil pe toate liniile.
Nu vad de ce nu poate exista o intelegere sau un protocol cu unistil-ul si sa se poata folosi TOATE liniile cu acelasi abonament. Nu vad de ce nu a fost asta o conditie cand s-au scos la licitatie respectivele linii...

Oricine vine din alt oras sau din alta tara isi da seama de absurditatea situatiei :roll:

Sus

Subiectul mesajului: Re: Abonament valabil pe toate liniile
MesajScris: Joi 28 Oct 2010 9:16 
Neconectat
RATP Iasi

Sistemul de taxare actual nu permite utilizarea de legitimaţii de călătorie comune din cauza imposibilităţii de a stabili numărul de călătorii efectuate în mijloacele de transport ale fiecărui operator. Noul sistem de taxare, despre care am vorbit la alt topic, creează premisele soluţionării acestei probleme.

Sus

MesajScris: Vin 29 Oct 2010 10:07 
Neconectat

Eu incerc sa fiu optimist, sincer, dar de 7 ani de cand sunt in Iasi am invatat ca tot ce e legat de transportul in comun si suna a prea frumos pentru a fi adevarat de obicei ramane la stadiul de proiect/propunere.

Insa imi vine greu sa cred ca se vor monta sisteme moderne pe autobuzele unistil care sa comunice cumva cu sistemele de pe mijloacele RATP. Adica nu cred ca ii obliga nimeni pe cei de la unistil sa renunte la angajatii care vand bilete in autobuz si sa investeasca milioane de euro pentru sisteme moderne de taxare.

Totusi imi puteti detalia cand veti avea timpul necesar in ce anume consta noul sistem de ticketing? Ma refer concret la ce modalitati de achizitie vor exista, ce tipuri de legitimatii de calatorie si ce modalitati de validare ?

Va multumesc.

Sus

MesajScris: Vin 03 Dec 2010 16:25 
Neconectat
RATP Iasi

Încă este prea devreme pentru a prezenta astfel de detalii, dar la momentul potrivit acest subiect va avea spaţiu dedicat pentru prezentare în cadrul forumului.

Sus

MesajScris: Vin 22 Apr 2011 16:51 
Neconectat

Nu stiu daca Unistil emite abonamente, dar stiiu ca la un moment dat aveau taxatori in autobuze. Ar trebui atunci ca taxatorii sa-si noteze undeva numarul abonamentului, data si cursa si sa predea situatia la capatul cursei, iar aceasta sa fie transmisa catre RATP pentru decontare.
O alta varianta ar fi ca abonamentul sa fie mai scump (dar deja este enorm de scump, de exemplu aproape dublu fata de Bucuresti), iar costul sau sa fie impartit proportional intre RATP si Unistil in functie de numarul de trasee deservite.
O alta varianta ar mai fi abonamentul pe 2 linii din care una sa fie a Unistil, iar costul abonamentului sa se imparta egal intre cele doua societati de transport.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ]