home   • contact   • harta site  
Utilizator:
Parola:
Acum este Vin 24 Mai 2019 2:48

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: DECONGESTIONARE TRAFIC TRAMVAIE GARA
MesajScris: Vin 23 Apr 2010 19:54 
Neconectat

Locuiesc in zona BILLA si am observat zilnic ca la orele de varf ,si nunumai, se face coada de tramvaie la refugiile de la BILLA si gara .Inteleg k e normal asa fiind nevoie sa schimbe macazul si faptul ca nu este loc de mai mult de un tramvai ,asa k am descoperit o solutie simpla ce nu necesita nici un efort financiar. Tot legat de punctul de vedere ce sam sa-l expun in randurile de mai jos am observat k sina de tramvai ce pleaca din intersectia strazii arcu cu strada garii , in sensul spre gara, este nefolosita si lasata in conservare ; Cred ca daca tramvaiul 3 ar intoarce direct prin gara si apoi spre billa ar rezolva toate problemele !
Ca sa ma explic :
-Nevoile calatorilor de a ajunge direct in gara fara ocol sunt mult mai mari decat de a ajunge intai la billa si apoi exista pt a doua varianta tramvaiul 6 care oricum tot spre billa merge;
-Daca tramvaiul 3 ar cobori direct spre gara nu s-ar mai creea acele cozi la refugii nici la billa, unde trebuie pt un singur refugiu trebuie sa opreasca tram.3,6si7 , nici in gara, unde la cele din urma li se mai adauga si tram. 2.
-Totodata cu aceasta ocazie sar folosii si celalat refugiu din gara care la ora asta nu este folosit decat ocazional de cativa calatori.

Sper sa fie utila solutia mea si sa intre in practica cat de curand Sper de 1 Mai cand se introduc si noile bilete RATP. :D :D :D

Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Asteptand plecarea tram. nr.3 din gara.
c.jpg
c.jpg [ 140.99 KiB | Vizualizat de 10068 ori ]
Sus

Subiectul mesajului: Re: DECONGESTIONARE TRAFIC TRAMVAIE GARA
MesajScris: Lun 03 Mai 2010 10:45 
Neconectat
RATP Iasi

Varianta propusă de dvs., deși interesantă, generează o serie de probleme care complică situația:
– stația de la gară, de pe sensul spre Billa, ar urma să deservească trei trasee de tramvai, dintre care două cu intervale de urmărire mici; practic, stația ar fi foarte aglomerată, de cele mai multe ori ajungându-se în situația ca la peron să se afle câte două tramvaie, cu foarte mulți călători care coboară și urcă; dacă avem în vedere și situația în care tramvaiele de pe toate cele trei trasee ajung simultan în zonă (chiar dacă prin grafic se poate elimina o astfel de situație, traficul dificil din oraș o poate face posibilă) rezultă că unul dintre vagoane rămâne înainte de intersecție chiar dacă are verde la semafor, perturbând circulația; de asemenea, să nu uităm că în general traseul 3 este deservit de tramvaie dublu articulate sau de tip vagon motor+remorcă, caz în care în stație nu poate intra decât un singur tramvai;
– călătorii tramvaielor de pe traseul 3 care doresc să ajungă în zona gării vor fi tentați să coboare toți (sau măcar într-un număr mai mare decât acum) în stația de la gară, sporind aglomerația din zona peroanelor și a intersecției; în prezent stația de la Billa preia o parte a acestor călători (în special pe cei care se îndreaptă către zona Gării Iași Nord).

Concluzionând, implementarea propunerii dvs. ar aduce o serie de beneficii care, din păcate, ar fi anulate imediat de problemele noi care ar apărea. Vă mulțumim și menținem legătura pe subiecte ce țin de transportul public ieșean și nu numai!

Sus

Subiectul mesajului: Re: DECONGESTIONARE TRAFIC TRAMVAIE GARA
MesajScris: Lun 03 Mai 2010 22:40 
Neconectat

Multumesc pentru raspuns si pentru expunerea problemei intr-un unghi diferit ce l-am omis . Sper sa aveti timp sa imi raspundeti si la celelalte intrebari expuse pe forum.
Cu stima !

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ]