home   • contact   • harta site  
Utilizator:
Parola:
Acum este Mar 13 Noi 2018 5:36

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: traseul 19
MesajScris: Vin 26 Mar 2010 21:19 
Neconectat

dupe retragerea autobuzelor olandeze,pe traseul 19 se circula jalnic.
in orele de varf se sta cate 40 de minute sa astepti un autobuz.
si cand vine este ful contact,iar daca reusesti sa te sui in autobuz,vai avea surpriza sa dai de controlori afurisiti,care se ia de tine ca nu se vede tusul pe bilet. va rog sa faceti ceva:daca nu suplimentati acest traseu,din lipsa de autobuzer poate gasiti o solutie.
una ar fi sa scurtati trasel 19 pana la gara.
oricum de cat sa se circule in aceste conditii mai bine desfiintati traseul.
va multumim pentru conditiile pe care ni le oferiti.

Sus

Subiectul mesajului: Re: traseul 19
MesajScris: Mie 21 Apr 2010 19:27 
Neconectat

Din ce data acest traseu va intoarce la gara?
sursa:ziarul de iasi

Sus

MesajScris: Vin 23 Apr 2010 12:54 
Neconectat
RATP Iasi

ingeniosul scrie:
dupe retragerea autobuzelor olandeze,pe traseul 19 se circula jalnic.
in orele de varf se sta cate 40 de minute sa astepti un autobuz.
si cand vine este ful contact,iar daca reusesti sa te sui in autobuz,vai avea surpriza sa dai de controlori afurisiti,care se ia de tine ca nu se vede tusul pe bilet. va rog sa faceti ceva:daca nu suplimentati acest traseu,din lipsa de autobuzer poate gasiti o solutie.
una ar fi sa scurtati trasel 19 pana la gara.
oricum de cat sa se circule in aceste conditii mai bine desfiintati traseul.
va multumim pentru conditiile pe care ni le oferiti.

Planificarea autobuzelor pentru traseele 19 și 46 după retragerea autobuzelor Van Hool a fost realizată în funcție de capacitatea de transport disponibilă. Este o situație pe care nu ne-am dorit-o și pe care nu am generat-o.

ingeniosul scrie:
Din ce data acest traseu va intoarce la gara?
sursa:ziarul de iasi

Traseul nr. 19 se păstrează neschimbat deocamdată, pentru a înlocui tramvaiele de pe traseul nr. 2 pe perioada desfășurării lucrărilor de reabilitare a căii de rulare din zona Podu de Piatră. Vom informa publicul călător atunci când vor interveni alte modificări în structura traseelor, precizând și datele de la care se aplică respectivele modificări.

Sus

MesajScris: Lun 08 Noi 2010 19:46 
totusi nu se poate face nimic in legatura cu frecventa mijloacelor de transport pe traseul 19? oki, sa inteleg ca nu toata ziua dar macar in perioada 7-9:30 16-18:30 pentru ca stam in statii cate minim 40 de minute si nimic. Intarziem la serviciu...ajungem tarziu acasa desi de la serviciu iesim la 17. Totusi dam 60RON/luna sa tremuram prin statii in fiecare zi?
Nu mai zic ca atunci cand ajung in statii autobuzele sunt arhipline si de aici un aer irespirabil.
Speram se se faca ceva in acest sens... macar in intervalul in care lumea pleaca/se intoarce de la serviciu.
Astept o reactie din partea RATP Iasi

Sus

MesajScris: Mie 17 Noi 2010 8:50 
Neconectat
RATP Iasi

După înmatricularea autobuzelor aduse recent, pe traseul 19 vor fi introduse încă două unităţi la orele de vârf.

Sus

MesajScris: Dum 05 Dec 2010 19:33 
si totusi... ince an se va intampla asta? 2012? 2020? eu totusi dau 60 ron pe luna si inghet prin statii minim 20 min in fiecare dim si minim 20 min seara cand ies de la serviciu. Au fost cazuri cand am stat si 40 min...
ce inseamna pt voi ora/ore de varf pe ruta 19?
care este frecventa reala pe ruta 19... a iesit cineva sa verifice?
ne lamureste si pe noi cineva de ce dam 60de RON/luna sa inghetam in statii?

Sus

MesajScris: Mar 07 Dec 2010 13:18 
Neconectat
RATP Iasi

Pe traseul 19 au fost introduse autobuze suplimentare nu doar la orele de vârf, ci pe parcursul întregului program, în afara zilelor de sâmbătă şi duminică, când au rămas 4 autobuze. Intervalul de urmărire în zilele lucrătoare este de 12 minute, iar la sfârşit de săptămână este de 18 minute. După cum am scris şi în cadrul altor mesaje, pot să apară defecţiuni care să genereze goluri, pentru care ne cerem scuze. Vă rugăm să ne daţi un exemplu concret, pentru a vă putea spune care a fost problema în momentul respectiv.

Sus

MesajScris: Lun 31 Ian 2011 19:16 
va rog sa-mi spuneti daca s-au cumparat cumva pt traseul 19 si autobuze invizibile pentru ca in intervalul 17:10 (cand am ajuns eu in statia "Camine CUG) - 17:50(cand am plecat intr-un final cu un 43 ca incepusem sa tremur) din alea 3 autobuze care ar fi trebuit sa treaca (dupa cum spuneati, la fiecare 12 min) nu am vazut nici unul, in schimb au trecut cel putin 6 de 43 (b,c ...de care or fi fost).
Daca cei care calatoresc fara bilet sunt amendati, cei care nu-si respecta programul cum pot fi sanctionati? Ce trebuie sa facem pentru ca cineva sa fie tras la raspundere atunci cand 4 mijloace de transport nu ajung??? Poate o sa dati faliment intr-un final sa vina o firma mai competenta cu oameni competenti (daca se poate straini ca de romani m-am cam saturat). Sunteti niste nesimtiti!!!

Sus

MesajScris: Lun 07 Feb 2011 9:45 
Neconectat
RATP Iasi

Rezultatele anchetei făcute în urma celor relatate de dvs. indică faptul că doriţi, probabil, să fiţi de rea-credinţă.

Din raportul de activitate al dispecerei de la capătul CUG 1 al traseului 19, rezultă următoarele date (confirmate şi de datele extrase din rapoartele de activitate ale dispecerilor din punctele Rond Canta şi Gară):

Plecări de la CUG 1 pe traseul 19, spre Rond Canta, în data de 31 ianuarie 2011, între orele 16:43 şi 17:58:

- autobuzul cu nr. parc 8396 la 16:43
- autobuzul cu nr. parc 8468 la 16:55
- autobuzul cu nr. parc 8335 la 17:07
- autobuzul cu nr. parc 74 la 17:18
- autobuzul cu nr. parc 67 la 17:32 (s-a defectat pe Bd. Poitiers, în zona unităţii de jandarmi; a revenit pe traseu mai târziu, după efectuarea reparaţiilor necesare)
- autobuzul cu nr. parc 73 la 17:44
- autobuzul cu nr. parc 8396 la 17:58

În cel mai bun caz putem să ne explicăm cele relatate de dvs. gândindu-ne că, având obişnuinţa de a vedea pe traseul 19 autobuze Van Hool (cele galbene), nu aţi remarcat că autobuzele Renault cu numerele de parc 74 şi 73 se aflau şi ele pe traseul 19. Faptul acesta, oricum, nu justifică comportamentul dvs. pe forum.

Sus

MesajScris: Lun 07 Feb 2011 19:41 
Mda, interesant, de parca eu nu ma uit la numarul autobuzului cand vine ci ma uit sa vad in ce culori e vopsit. Orcum, mai erau inca cel putin 2 oameni care au stat de cand am ajuns eu acolo si care au ramas in statie cand eu m-am urcat intr-un 43. Sa zicem ca-s chior eu (desi am facut control recent la ochi si nu-s) nu suntem toti chiori care eram acolo. Pana sa plec cu 43-ul s-au adunat cel putin 15 oameni care asteptau 19 in continuare (iesisera de la Continental cred). Cand am ajuns la Granit venea un 19 din spate (ne-a ajuns cat a stat 43-ul la cele 2 semafoare).
Nu e nici o rea intentie. Spuneam eu ca probabil s-au cumparat autobuze invizibile care pleaca din capat (pe foaie) dar care in statie nu e vazut de 15 oameni.
Next time o sa fac 2 poze una cand ajung eu in statie si una cand ajunge 19, cu ora pe ele, si atunci sper ca nu o sa-mi spuneti ca-s masochist si o sa stau sa inghet in statie doar ca sa fac 2 poze.
PS: am cerut sa mi se stearga contul, baga cineva in seama lucrul asta? sau continuati sa stergeti tot ce nu va place, semnaturi, posturi...?
PS2: cand o sa stati sa inghetati 40 min in statie la -5, -6 grade cel mult si vant atunci sa imi criticati atitudinea, pana atunci eu platesc un serviciu de care nu sunt deloc multumit si mai mult de atat, eu va platesc pe voi si nu invers. cand o sa imi dati bani sa folosesc mijloacele ratp atunci promit ca nu o sa mai critic nimic. (nu mai aduc in discutie cei aproape 100 de lei pe care i-am dat pe medicamente)
PS3: si ca sa inchei ultimul post de pe forumul asta mai am cateva intrebari:
1. de ce nu avem la dispozitie frecventa mijloacelor de transport pentru toate liniile si pentru intreg parcursul zilei?
2. de ce opriti autobuzele intre statii sa faceti control? pe langa faptul ca stam si inghetam in statii mai stam si cate 5-10 min sa controleze un autobuz plin de oameni, intre statii.
3. de ce nu angajati oameni mai civilizati care sa controleze biletele si continuati cu "nesimtitii" aia care urla si injura de fiecare data cand se urca cate unul in masina?
4. de ce imi iau amenda daca eu nu platesc bilet iar ratp nu este trasa la raspundere cand nu ajung masinile la timp in statii?
cred ca ar mai fi destule... dar deocamdata e deajuns

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ]