home   • contact   • harta site  
Utilizator:
Parola:
Acum este Vin 24 Mai 2019 1:59

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Autobuzul 43 barat
MesajScris: Mar 09 Feb 2010 9:12 
Neconectat

Sa spunem ca eu, cetatean al municipiului Iasi, astept in conditii normale de meteo in statia din Bularga un 43 barat sa urc direct in Copou, nu am bani de schimbat 2 mijloace. In urma cu 30 de sec tocmai am pierdut unul. Cat ar trebui sa astept pana apare urmatorul?
p.s. am stat intre 35-45 de minute. Chiar asa de putine autobuze sunt pe acest traseu?

Sus

Subiectul mesajului: Re: Autobuzul 43 barat
MesajScris: Mar 09 Feb 2010 10:38 
Neconectat

pai socoteste si tu ,daca de luni pana vineri sunt cate 6 unitati ,iar sambata si duminica cate 4 unitati, iar o cursa cug1 -copou dureza 85-90 min,atunci reiese ca o cursa vine la peste jumatate de ora.
adevarul este ca de la fundatie pana in capat copou sunt prea multe mijloace de transport. asta inseamna faliment. :cry:
trebuie gasita o solutie ca toate zonele din iasi sa faca legatura cu universitatea CUZA.

Sus

MesajScris: Mar 09 Feb 2010 10:43 
Neconectat

Serios?!? Pai eu trebuie sa ajung la Agronomie, ca sa ajung din Tomesti in varful Copoului ar trebui sa schimb vreo 4-5 mijloace de transport vad. Spui ca sunt prea multe spre Copou? Ai incercat sa urci intr-un 41/28 din Pd. Ros la orele de varf?

Sus

MesajScris: Mar 09 Feb 2010 13:32 
Neconectat

DIN CATE STIU DIN TOMESTI vii cu 29,si acesta treece prin baza3 unde se intalnesc si tramvaiele 1 si 13,de ce nu le folosesti?
daca vrei sa cobori in podu ros voteaza si tu pt traseul 8:gara-p.ros-copou

Sus

MesajScris: Mar 09 Feb 2010 14:08 
Neconectat

!3 circula la fel de "des" ca si 43-ul :lol: . Plus ca pe ger e f riscant sa mergi cu tramvaiul, sunt foarte multe care se strica pe traseu.

Sus

MesajScris: Mie 10 Feb 2010 9:49 
Neconectat
RATP Iasi

adina scrie:
Sa spunem ca eu, cetatean al municipiului Iasi, astept in conditii normale de meteo in statia din Bularga un 43 barat sa urc direct in Copou, nu am bani de schimbat 2 mijloace. In urma cu 30 de sec tocmai am pierdut unul. Cat ar trebui sa astept pana apare urmatorul?
p.s. am stat intre 35-45 de minute. Chiar asa de putine autobuze sunt pe acest traseu?

Conform planificării mijloacelor de transport valabile începând cu data de 8 februarie 2010 (pe care o puteți găsi la adresa http://www.ratp-iasi.ro/planif2.html sau pe forum, în cadrul subiectului Reţeaua de transport public din Municipiul Iaşi), pentru traseul 43 barat rezultă un interval de urmărire de cca. 13-14 minute în cursul săptămânii și de cca. 20 de minute în zilele de sâmbătă și duminică.
Pot exista întârzieri neplanificate având diverse cauze (trafic îngreunat în diverse puncte din oraș, un autobuz care s-a defectat și care a creat un gol, revenirea în parametrii din grafic fiind imposibil de realizat imediat, ci într-un interval mai mare de timp).
În cazul în care doriți să semnalați o astfel de situație (pe oricare dintre trasee), vă rugăm să ne transmiteți datele necesare (zi, oră, traseu, stație, direcție de mers) astfel încât să o identificăm, pentru a vă putea da un răspuns. Vă rugăm, însă, să ne transmiteți aceste date utilizând una dintre metodele puse la dispoziție special pentru preluarea sesizărilor (în scris, pe adresa RATP Iaşi – str. Silvestru nr. 5, prin e-mail, la adresa sesizari@ratp-iasi.ro sau la TelVerde 0800-11.04.27).

adina scrie:
Serios?!? Pai eu trebuie sa ajung la Agronomie, ca sa ajung din Tomesti in varful Copoului ar trebui sa schimb vreo 4-5 mijloace de transport vad. Spui ca sunt prea multe spre Copou? Ai incercat sa urci intr-un 41/28 din Pd. Ros la orele de varf?

Reiau recomandarea făcută în cadrul unui alt subiect ca pentru legătura Tomești – Copou să utilizați combinația autobuz 29 + tramvai 1 sau 13, cu transbordare în stația CFS (între stațiile Tepro și Baza 3). Stațiile de tramvai de pe cele două sensuri sunt una în dreptul celeilalteia, iar timpii de parcurs din acest punct până în Copou nu diferă foarte mult între cele două trasee (1 și 13).

adina scrie:
13 circula la fel de "des" ca si 43-ul. Plus ca pe ger e f riscant sa mergi cu tramvaiul, sunt foarte multe care se strica pe traseu.

Conform planificării mijloacelor de transport valabile începând cu data de 8 februarie 2010, pentru traseele 1 și 13 rezultă un interval de urmărire de cca. 6-7 minute în orele de vârf și 10-11 minute în afara orelor de vârf și pe toată durata zilei sâmbăta și duminica. Cum spuneam la începutul acestui mesaj, pot exista întârzieri neplanificate din motive tehnice sau independente de noi, pentru care ne cerem scuze și vă asigurăm că în aceste situații luăm măsurile necesare pentru a reduce la minim timpii de așteptare suplimentari.

Sus

MesajScris: Mie 10 Feb 2010 12:08 
Neconectat

E buna ideea cu CFS-ul, pacat ca daca rogi soferul de pe 29 sa opresti in statia de la CFS s-ar putea sa cobori in Baza 3 si sa mai capeti si niste injuraturi.

Sus

MesajScris: Mie 10 Feb 2010 12:43 
Neconectat
RATP Iasi

În cazul în care vă confruntați cu astfel de situații, le puteți semnala fie direct SC Unistil SRL (str. Splai Bahlui nr. 32, tel. 0232-260007), fie RATP (folosind modalitățile precizate în mesajul anterior), urmând ca noi să le transmitem către SC Unistil SRL. Vă rugăm, însă, să menționați toate informațiile necesare (data, ora, numărul de parc sau de înmatriculare al autobuzului).

Sus

MesajScris: Mie 10 Feb 2010 23:22 
Neconectat

Referitor la legatura Tomesti-Tudor, In eventualitatea deschiderii noii autogari in Tudor Vladimirescu, ar fi posibila prelungirea liniei 29 pana la aceasta autogara, de exemplu pe traseul (din Tomesti)-Baza 3-str.Primaverii-Autogara-Masse Plastice-Baza 3-Tomesti?

Legat strict de linia 43/, ar fi posibila modificarea traseului pe str.Bucium-Baza 3-str.Primaverii si de acolo pe traseul de baza? Varianta de intoarcere nu stiu care ar fi mai bina, asta evident daca modificarea in sine ar fi buna la ceva.

Sus

MesajScris: Vin 23 Apr 2010 12:41 
Neconectat
RATP Iasi

TriX scrie:
Referitor la legatura Tomesti-Tudor, In eventualitatea deschiderii noii autogari in Tudor Vladimirescu, ar fi posibila prelungirea liniei 29 pana la aceasta autogara, de exemplu pe traseul (din Tomesti)-Baza 3-str.Primaverii-Autogara-Masse Plastice-Baza 3-Tomesti?

Propunerea rămâne în atenția noastră.

TriX scrie:
Legat strict de linia 43/, ar fi posibila modificarea traseului pe str.Bucium-Baza 3-str.Primaverii si de acolo pe traseul de baza? Varianta de intoarcere nu stiu care ar fi mai bina, asta evident daca modificarea in sine ar fi buna la ceva.

Din Baza 3 este asigurată legătura T. Vladimirescu-Copou cu tramvaiele traseelor 1/13 (sau de pe traseul 8, atunci când acesta va fi reînființat). Traseul 43b este util și călătorilor din zona stațiilor de la Casa Sindicatelor.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ]