home   • contact   • harta site  
Utilizator:
Parola:
Acum este Mar 13 Noi 2018 5:48

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: reorganizarea numerelor de traseu
MesajScris: Joi 09 Iun 2011 10:40 
Neconectat

propun reorganizarea numerelor de trasport,pentru ca este un haos total.
in primul rand sa nu mai fie dublura sau triplura (cazul 43,43b,43c).
in al doilea rand numere sa fie impartite si logic dar si pe mijloace de trasport de ex:
la tramvaie sa fie de la traseul nr.1,pana la traseul nr.10.
pe aceasta cale se pot modifica traseul 13 sa devina traseul 4,iar traseul 11 sa devina traseul 10.
la autobuze sa fie numere de la 11 la 30,(mai rar numere astronomice ca 121)
iar la maxi-taxi de la 31 la 40.
in cazul in care reintroduceti troleibuzelor: de la 40 la 50.
cred ca asa aste mai normal dar si mai organizat

Sus

Subiectul mesajului: Re: reorganizarea numerelor de traseu
MesajScris: Dum 12 Iun 2011 19:19 
Neconectat

Ideea e ok si cred ca in viitorul plan de transport s-au gandit si cei de la RATP la ea, dovada ca 121-le o sa dispara. La tramvaie nu sunt de acord. 13 nu are de ce sa dispara. Si la Bucuresti sunt spatii uriase de numere de tramvai care lipsesc intre 1 si 56 si nu se apuca nimeni sa le scurteze din ratiune de traditie, istorie, ca le stie lumea asa etc. Si pana una alta, au de unde sa puna numere daca vor trasee noi. Idem la noi. In 1989 stii si tu ca erau trasee pana la 15 cu tot cu barate. Daca ajungem iar acolo , utopic dar de dragul discutiei, ce facem? Luam dupa 50, ca la Bucuresti sau ce facem?
Gandeste-te daca revin 9 si 10, sa zicem. Si 8-ul dupa ce se termina cu A.Panu. O sa avem 1,2,3,5,6,7,8,9,10,11,13. Nu e bine? Zic ca da. Lipsesc 4 si 12. Si cu reabilitarea liniei din CUG si poate a deschiderii de spatii comerciale in zona CUG, sa se mai infiinteze un traseu in genul fostului 15, si i-am zice 4 sau 12. Si atunci ar mai ramane un singur traseu "liber".
Si ca sa mergem cu utopia la maxim, daca se reface linia de pe Sararie? Cred ca majoritar e ingropata acolo deci cum ziceai tu despre cea din CUG in alt post, pana-n toamna o sapam si merge tramvaiul. Si-i zicem 4, ca pe vremuri. Si gata, avem 13 linii de tramvai, consecutive, up and running.
Da, stiu, ultimele 2 propuneri sunt utopice, poate prima sa fie mai probabila si posibila intr-un viitor indepartat, cat despre Sararie sunt si eu constient ca nu are cum sa mai apara asa ceva. Dar am facut-o ca sa subliniez ca o data cu refacerea liniei din CUG, posibilitatile de trasee cresc macar cu 2 maxim 3 linii noi. Si primul autobuz/microbuz e abia la no.18.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ]