home   • contact   • harta site  
Utilizator:
Parola:
Acum este Sâm 21 Oct 2017 13:17

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Numai fraierii platesc amenda
MesajScris: Dum 11 Iul 2010 17:10 
Neconectat

Va semnalez un fapt ce se petrece des in toate mijloacele de transport in comun. Azi 11.07.2010, ora 15.30, in autobuzul MAZ 43C ce se indrepta spre Pacurari, cu numarul 43986, in statia Petru Poni s-au urcat 2 controlori. Au cerut legitimatiile calatorilor si un baiat de vreo 23-25 ani a spus ca nu are bilet sau abonament. Controlorii nu au luat absolut nici o masura, s-au facut ca nu aud sau ca nu conteaza. Au trecut pe la sofer, au semnat/completat o foaie. Baiatul nu a fost nici macar dat jos din autobuz. In schimb, am vazut scene in care oameni decenti au fost amendati, dati jos pe loc din autobuz (ceea ce e corect) dar si brutalizati verbal, folosind un ton neadecvat. Spuneti ca doriti: "să creştem calitatea transportului public şi încrederea călătorilor în serviciul oferit". Ceea ce se intampla azi nu face decat sa scada increderea si sa demonstreze ca doar fraierii sunt amendati in timp ce smecherii calatoresc oricum, oricand pe banii nostri. Mentionez ca am trimis mesajul si pe adresa sesizari@ratp-iasi.ro

Sus

Subiectul mesajului: Re: Numai fraierii platesc amenda
MesajScris: Joi 15 Iul 2010 13:06 
Neconectat

Nici mie nu mi s-a raspuns la sesizarile trimise catre regie. In mod normal eu stiu ca institutiile publice sunt obligate sa raspunda la orice sesizare.

Sus

MesajScris: Joi 15 Iul 2010 14:07 
Neconectat
Site Admin

Pe adresa sesizari@ratp-iasi.ro a fost trimisa o sesizare cu acest text de la Ana Mesica. Sesizarea a fost inregistrata cu nr. 430 / 12.07.2010 si inaintata Biroului Control spre analiza, urmand a primi un raspuns in termenul legal.

Pentru Timmy..
Va rugam sa ne comunicati cand ati trimis sesizarile, subiectul acestora, pe ce nume le-ati trimis (dupa cum vedeti si in cazul "Laurei" este dificil sa identifici o sesizare atat timp cat nu sunt furnizate date de identificare corecte), modalitatea de trimitere (e-mail, telverde, registratura) pentru a va putea furniza un raspuns legat de cele postate de dumneavoastra in acest topic.

Sus

MesajScris: Joi 15 Iul 2010 15:23 
Neconectat

mai bine trimiteti sesizari cand vine domnul radu din concediu

Sus

MesajScris: Dum 18 Iul 2010 15:32 
Neconectat

Legat de acest "Telverde", am avut surpriza sa sun de pe mobil si sa nu se conecteze. Asta nu e vina RATP, dar totusi este un mijloc de contact care ar trebui macar sa functioneze, iar daca tot e cu 0800 ar trebui sa fie si gratuit, chiar si in alte retele.

Sus

MesajScris: Lun 19 Iul 2010 10:17 
Neconectat
RATP Iasi

Serviciul gratuit TelVerde funcţionează din toate reţelele de telefonie mobilă.

Sus

MesajScris: Mie 30 Mar 2011 13:22 
Neconectat

m-am decis sa scriu aici deoarece ma iau toti dracii cand vad ce se intampla in tramvai (5 mai precis) zi de zi. am vrut sa postez acum cateva saptamani insa a durat pana a venit confirmarea contului si am renuntat la reclamatie insa azi se intampla din nou pentru a nu stiu cata oara aceasta diferentiere intre calatori. mai exact: 30.03.2011 ora 12.25 tramvaiul 5 cu nr. de inmatriculare is-0352 cu deplasare spre cartierul Dacia, statia precedenta Podu Ros (nu stiu cum se numeste), urca 2 controlori ( unul inalt si bine-facut, carunt si cu tenul inchis la culoare iar celalalt mai micut si cu ochelari, amandoi cu varsta in jur de 50-55 ani) si verifica biletele. Cel din partea tramvaiului in care ma aflam depisteaza un copil cam de 15 ani fara bilet, trecand insa fara sa verifice biletele unei femei cu un copil (de etnie roma) care se dusese in spate deja. Controlorul il ia pe baiat in spatele tramvaiului si incepe sa ii ceara legitimatia sugerandui in ce buzunare sa caute. intre timp pe femeia roma o lasa sa coboare fara sa o bage in seama (facandu-se ca nu o vede, ca si cum nu ar fi existat). In cele din urma controlorul il lasa si pe baiat sa codoare si se pune pe scaun. intre timp celalalt controlor ii face semn sa coboare si il vad cum cheama deoparte o femeie in jur de 30 ani (cu o culoare a tenului mult mai deschisa spre deosebire a celeilalte- mentionez culoare deoarece acesta este principalul motiv), si s-au apucat cei doi sa completeze amenda acesteia. intrebarea mea este: ce a avut in plus sau in minus femeia care a luat amenda fata de cea care nu a luat (de mentionat ca cea roma era insotita de un copil in jur de 14 ani si nu un sugar)? raspunsul vi-l dau tot eu: nu era TIGANCA!!!! si asta este doar una din situatiile pe care le vad de fiecare data cand urca un controlor si in tramvai se afla romi. nu am vazut niciodata un rom sa ia amenda, in conditiile in care merg cu tramvaiul de 3 ani, 5 zile pe saptamana, de cel putin 2 ori pe zi. Dupa toate acestea noi trebuie sa nu fim rasisti si sa muncim pt. ca romii sa aiba de unde sa primeasca alocatii si subventii in conditii in care 80% nu muncesc dar consuma (sau mai bine spus "caca pamantul degeaba", de unde si deficitul bugetar). Sugerez ca aceste controale sa se faca insotite de un agent de politie, iar controlorii care nu au curaj sa dea amenta calatorilor fara bilet care in cele mai multe cazuri au aceeasi etnie sa fie dati afara. Voi semnala fiecare abatere de acest gen pana cand acestea nu vor mai exista. Si inca ceva: titlul topicului este cel mai potrivit. Va multumesc

Sus

MesajScris: Sâm 09 Apr 2011 23:09 
Neconectat

Foarte bine spus. RATP comite un act de DISCRIMINARE, pentru ca nu permite tuturor sa mearga fara bilet, ci doar acestor "romi".
Spuneti NU discriminarii :mrgreen:

Sus

MesajScris: Mar 12 Apr 2011 17:02 
Neconectat

Stii foarte bine ca nu asa am pus problema Trix. Nu am nevoie sa merg fara abonament deoarece am masina iar cu tramvaiul merg doar la facultate si doar datorita faptului ca ma costa 13 lei abonamentul pe toate liniile. Am postat deoarece mi-e ciuda ca suntem luati de fraieri, dar probabil esti unul dintre controlori si de asta ai avut aceasta atitudine fata de ce am scris. Dar oricum vad ca tu dai vina pe tot RATP-ul cand eu ma refeream la controlori.

Sus

MesajScris: Vin 22 Apr 2011 16:34 
Neconectat

Regret faptul ca mesajul meu a fost luat ca unul personal. Am remarcat insa faptul ca daca o parte a personalului RATP, din orice motive ar face-o, permite unor minoritati sa mearga fara bilet, atunci comite un act de DISCRIMINARE fata de cetatenii carora li se poate intampla fie sa uite biletul, fie sa nu aiba de unde sa cumpere, fie pur si simplu validatoarele sa nu functioneze.

Nu sunt un aparator al controlorilor. M-am luat odata de ei cand au vrut sa amendeze o fata din cauza ca validatorul nu functiona si ea nu apucase sa valideze la urmatorul aparat. Alta data i-am invitat sa coboare jos si sa continuam discutia legata de faptul ca "am avut noroc" ca seria biletului era aceeasi cu cele vandute in autobuz. Norocul controlorului cu gura mai mare si figura mai inchisa la culoare a fost ca a tacut din gura. De fiecare data ii pun sa-mi arate legitimatia la fel de vizibil cat le arat si eu documentul de calatorie. Unii mai comenteaza, dar nu au ce face.

Iar legat de RATP in general, nu pot spune decat ca merg de placere cu tramvaiul sau daca nu ma grabesc. Nu ma urc in tramvaie aglomerate, iar daca ma grabesc iau taxiul. Cu Unistil nu vreau sa merg, iar cu microbuze doar daca nu sunt aglomerate si sunt ale RATP, dar asta daca chiar mi-e lene sa merg pe jos sau nu gasesc un taxi.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ]