home   • contact   • harta site  
Utilizator:
Parola:
Acum este Sâm 16 Dec 2017 8:07

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: de ce nu luati masuri impotriva controlorilor indisciplinati
MesajScris: Vin 18 Mar 2011 17:24 
Neconectat

de unde gasiti controlorii pe care ii aveti? sa vreau sa gasesc persoane asa de josnice, de limitate moral si cu greu pot sa gasesc. scuze pentru cei care sunt civilizati si isi fac datoria (daca or exista). au un limbaj groaznic, stiu numia sa umileasca, pana si pe cei care au bilet. nu de mult un tigan cam de 50 de ani gras si libidinos (cred ca il stie toata lumea) a inceputt sa se lege agresiv de mine pentru ca ma uitam cu atentie la modul execrabil cu care aborda o domnisoara care avea bilet compostat dar din nefericire pentru ea a folosit un compostor care nu a imprimat si seria (stiti bine la ce ma refer). trebuie sa faceti ceva cu acesti angajati RATP, sunt multi oameni onesti si muncitori care vor un post de munca iar RATP angajeaza numai ”jigodii”.. scuze de limbajul licentioos dar nu ii mai suport, de ani de zile ma confrunt cu ei.

Sus

Subiectul mesajului: Re: de ce nu luati masuri impotriva controlorilor indisciplinati
MesajScris: Vin 18 Mar 2011 18:08 
Neconectat

Inteleg perfect ce spui si din pacate constat tot mai clar ca doar prin Iasi se intampla asa ceva. Am fost prin alte orase mari ale tarii si nu am vazut asa ceva. Si ce e dureros si rusinos pentru mine ca iesean e chiar faptul ca peste tot lumea imi zice ca vin dintr-un oras cu oameni calmi si civiliati, dintr-un oras cultural. Toate cunostintele pe care le am prin tara s-au lovit de acesti angajati si toata lumea stie ca atunci cand vii in Iasi trebuie sa eviti mijloacele de transport pentru ca poti sa fii amendat fara vina.

Recent am patit-o si eu. Aglomeratie, au oprit autobuzul la 1 minut dupa ce a plecat din statie iar mie nici macar nu imi venise randul la compostat. Nu am avut cu cine sa vb, degeaba le-am explicat, m-au tras de haine jos, mi-au luat setul de bilete din mana in care mai aveam 6 bilete si m-au tinut fizic impins in gardul viu pana am scos buletinul ca sa faca proces verbal. Mi s-a explicat ca daca eram mai cooperant scapam mai iefitn !!!.
In timp ce ma tineau am sunat la 112, cel de la Politie mi-a explicat sa retin marcile lor din piept ca sa pot sa fac o plangere. Evident ca ei stiu ce zice Politia si si-au intors ecusoanele ca sa nu vad marca (au trecut marca singuri in procesul verbal mai apoi).

Cum s-a terminat totul? simplu, am platit amenda. Pentru ca efectiv nu am avut timp sa ma duc sa depun plangeri si la RATP si la Politie si pe urma sa fiu prezent cand mai sunt chemat si tot ce urmeaza. Pe asta se si bazeaza acesti angajati, in loc sa ii amendeze pe smecherii care nu platesc niciodata, se leaga de oameni mai civilizati care apoi nu au timp sa isi caute dreptatea pe cai legale. Pacat ca cei din conducere nu stiu ca in urma acelor filtre organizate ei nu ii descurajeaza pe cei care merg fraudulos in mod constant si ii descureajeaza pe ceilalti sa mai apeleze la serviciile regiei.

Sotia mea cand e cu copilul mic ii ie efectiv frica sa mearga cu RATP-ul, pt ca pana te urci, pana tragi carutul intr-un colt, pana iti lasa cineva loc sa stai jos, risti sa iei deja amenda desi ai biletul in mana si intentia clara de a composta.

Controlorii ar trebui sa verifice in timpul mersului cine are intentie de compostat si cine nu, atunci se pot da amenzi celor care merita.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ]