home   • contact   • harta site  
Utilizator:
Parola:
Acum este Mar 14 Aug 2018 11:57

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Repararea refugiilor de tramvai
MesajScris: Vin 23 Apr 2010 20:17 
Neconectat

Am observat ca dupa ce s-au refacut refugiile de tramvai pe tronsonul reabilitat in gara au aparut acele 2 " acoperisuri" ; se vor acoperi ca in gara si celelate refugii refacute dupa acelasi model?
Am mai observat ca la unul din refugiile din spre CANTA (nu stiu exact care ) nu sa mai pus acea balustrada de protectie, dar ca la refugiul de sub pasajul Alexandru sa reparat imediat dupa acel accident! 8-)

Sus

Subiectul mesajului: Re: Repararea refugiilor de tramvai
MesajScris: Mie 12 Mai 2010 10:06 
Neconectat
RATP Iasi

Prin proiectul ARCHIMEDES este prevăzută amenajarea corespunzătoare a 50 de stații. Pentru celelalte stații ale mijloacelor de transport public va fi organizată licitație, firma câștigătoare urmând a se ocupa de amenajare, beneficiind în schimb de spațiul publicitar disponibil în fiecare stație.

Stația de la Moara 1 Mai (sens spre Rond Canta) a fost prevăzută cu un peron mai îngust decât celelalte, având în vedere traficul din zonă și faptul că este utilizată în general doar de călătorii care coboară din tramvaie. Nu a fost prevăzută cu balustradă tocmai pentru a nu micșora și mai mult spațiul util.

Sus

MesajScris: Mar 09 Noi 2010 11:24 
Neconectat

Cand se definitiveaza lucrarile la refugiile din statia Tatarasi Sud si vor fi lucrari la statia lui 5 de la Podu de Piatra? Am observat ca au ramas acele dale mari de piatra.

Sus

MesajScris: Joi 11 Noi 2010 12:40 
Neconectat
RATP Iasi

Privitor la refugiile din Tătăraşi Sud vă rugăm să vă adresaţi Primăriei, deoarece contractul pentru reabilitarea infrastructurii pentru tramvai este semnat între Primărie şi firma care a contractat lucrarea. În legătură cu a doua întrebare, acele refugii vor fi refăcute odată cu reabilitarea căii de rulare între Podu de Piatră şi Podu Roş.

Sus

MesajScris: Joi 11 Noi 2010 14:40 
Neconectat

Exista deci semnale ca s-ar reface acea linie? Se tot vorbea despre contrariu.

Sus

MesajScris: Sâm 13 Noi 2010 23:36 
Neconectat

cred ca raspunsul doamnei cristinei albu referitor la refugiu din podul de piatra,nu este cel realist.
eu iti pot raspunde foarte prompt ca liniile de tramvai din dreptul refugiului din soseua nationala au fost modernizate,dar probabil ca doamna cristina nu a fost niciodata pe acolo sa vada stadiul lucrarilor.
eu cred mai degraba ca se astepta modernizarea strazii soseua nationala,pt ca acolo au fost mutati si stalpii de iluminat public pentru largirea strazii si pentru un refugiu pentru autobuze.
cat despre modernizarea caii de rulare spre podul ros ,sincer cred ca e o pacaleala,poate s-a exprimat gresit.
eu am auzit ca se modernizeza albia raului bahlui din podul de piatra spre podul ros nici decum linia de tramvai.

Sus

MesajScris: Lun 15 Noi 2010 9:34 
Neconectat
RATP Iasi

ingeniosul scrie:
eu iti pot raspunde foarte prompt ca liniile de tramvai din dreptul refugiului din soseua nationala au fost modernizate, dar probabil ca doamna cristina nu a fost niciodata pe acolo sa vada stadiul lucrarilor.
Mesajele de pe acest forum postate de utilizatorii care fac parte din grupul RATP Iaşi (uşor de identificat) sunt scrise după o documentare prealabilă. Deci, chiar dacă nu aş fi urmărit îndeaproape lucrările de reabilitare (lucru pe care vă asigur că l-am făcut – şi nu doar în zona Podu de Piatră, ci în întreg oraşul), obligaţia mea era să mă documentez înainte de a scrie un răspuns. Nu am afirmat nicăieri că liniile de tramvai din dreptul refugiilor nu ar fi fost reabilitate, am spus doar că „acele refugii vor fi refăcute odată cu reabilitarea căii de rulare între Podu de Piatră şi Podu Roş“.
ingeniosul scrie:
cat despre modernizarea caii de rulare spre podul ros ,sincer cred ca e o pacaleala,poate s-a exprimat gresit
Nu ne permitem să tratăm într-un astfel de mod utilizatorii acestui forum şi consider o profundă lipsă de respect modul dvs. de adresare, la care se adaugă şi scrierea substantivelor proprii cu literă mică.
ingeniosul scrie:
eu am auzit ca se modernizeza albia raului bahlui din podul de piatra spre podul ros nici decum linia de tramvai.
În obiectivul de investiţii „Regularizare râu Bahlui în municipiul Iaşi“ nu este inclusă reabilitarea liniei de tramvai, deci acest subiect depăşeşte cadrul acestui forum.

În final, vă rog să recitiţi răspunsul meu referitor la refugiile din Podu de Piatră fără a-l interpreta.

Octopus scrie:
Exista deci semnale ca s-ar reface acea linie?
Acea linie nu a fost inclusă în proiectele depuse spre obţinerea finanţării pentru reabilitare.

Sus

MesajScris: Mar 16 Noi 2010 18:43 
Neconectat

imi cer scuze ,dar eu nu am inteles raspunsul la intrebarea referitore la refugiile din podul de piatra.
deci in dreptul refugiilor, linia de tramvai a fost modernizata,asadar se putea face refugii noi.
aici este marea intrebare.
de ce trebuie depuse priecte pentru rebilitarea liniei de tramvai,pentru a face un refugiu pentru calatori.
si a doua intrebare este:
daca nu s-a depus proiecte pentru rebilitare liniei pe tronsonul podul de piatra -podul ros,insemna ca refugiul nu sa va mai costru,iar calatorii vor trebui sa faca in continuare echilibristica pe pietroaiele RATP.
cristina albu scrie
Citat:
Acea linie nu a fost inclusă în proiectele depuse spre obţinerea finanţării pentru reabilitare.

Sus

MesajScris: Mie 17 Noi 2010 13:12 
Neconectat
RATP Iasi

Stimate domn, noi vă răspundem de fiecare dată suficient de clar, însă dvs. ori ignoraţi explicaţiile date şi vă legaţi de o parte a răspunsului ca pretext pentru a ne aduce acuze şi jigniri, ori vă faceţi că nu înţelegeţi, pentru a purta un nesfârşit dialog cu noi, ceea ce înseamnă pierdere de timp de ambele părţi. Consider că unele lucruri nici nu este nevoie să fie explicate în detaliu, ci, pe baza informaţiilor oferite, cititorii pot face legături cu lucrurile deja cunoscute, chiar familiare lor, vizibile cu uşurinţă (mai ales pentru persoane ca dvs., interesate şi cu simţ de observaţie), astfel încât să rezulte un raţionament corect care, evident, să ducă la concluziile corecte.

Sus

MesajScris: Joi 18 Noi 2010 17:17 
Neconectat

imi cer din nou scuze ca intervin si va spun ca eu nu doresc sa intind discutiile cu dumneavoastra la nesfarsit, eu doresc raspusuri mai clare si mai precise.
de aceia invit toti membri de pe acst forum sa imi explice , din detaliile oferite de dumneavoastra , in ce luna si in ce an vor incepe lucrarile de refacere a refugiului pietonal din podul de piatra.
va multumesc

Sus

MesajScris: Joi 19 Mai 2011 21:49 
Neconectat

poate cineva spune,ce se intampla cu refugiile din podul de piatra?
supar pe cineva daca intreb?

Sus

MesajScris: Dum 12 Iun 2011 19:05 
Neconectat

Nu poti dormi la noapte daca nu stii? :)) Vad ca intrebarea asta te macina de anul trecut. Si ti s-a raspuns. Nu se reabiliteaza pana nu se face tronsonul ala, daca se face. Punct. Eu am fost convins inca de la inceputul lucrarii ca nu se vor reface refugiile asa cum erau inainte. Roaga-te sa ramana linia aia ca e foarte importanta si stii ca se vorbeste de scoaterea ei. Daca o sa ramana, in orice conditii ar fi, atunci candva in viitor poate se va reabilita si atunci se vor reface si peroanele. Sau si inainte daca vor fi bani si nu va plana spectrul dezafectarii ei.
Dar acum sincer, RATP ar putea sa puna niste pietroaie mai inalte, nu cred ca toata lumea urca si coboara cu usurinta in si din tramvai.
Ziceai mai sus ca vrei anul si luna si ziua cand or sa inceapa lucrarile la refugiu. Bun, si daca ti le zic eu te ajuta cu ceva? Si pasajul Basarab avea un an si o luna termen de executie si de atunci am terminat facultatea, un master si am mai si stat cativa ani degeaba :)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]