home   • contact   • harta site  
Utilizator:
Parola:
Acum este Lun 20 Noi 2017 12:33

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Igiena in mijloacele de transport in comun
MesajScris: Mar 16 Noi 2010 18:26 
Neconectat

Buna ziua.Calatoresc pe traseele Canta-Baza3 si Pacurari-Baza3 atat cu autobuze cat si cu tramvaie si in ciuda programului demarat de dumneavoastra mijloacele de transport arata pe zi ce trece tot mai prost.Autobuzele galbene (vantool) si cele verzi (frantuzesti) au tapiteria scaunelor negre de murdarie de spui ca au calatorit numai echipe de rugbisti imediat dupa joc.Cand circula tremura de ai impresia ca se vor descompune cu tine cu tot.Tramvaiele stau un pic mai bine.Tapiteria scaunelor nu este atat de mizerabila, in schimb in unele, de la jumatatea tramvaiului lipseste de tot, stai direct pe metal.Praful de pe marginile si pervazul ferestrelor din autobuze si tramvaie este nelipsit.Va rog sa depuneti eforturile necesare pentru a rezolva aceasta problema de baza si anume igiena in mijloacele de transport in comun din Iasi.Va multumesc.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Igiena in mijloacele de transport in comun
MesajScris: Mar 14 Dec 2010 8:34 
Neconectat

Si eu as completa cu scaunele din Maz care niciodata nu stiu daca sunt curate sau murdare asa ca prefer sa nu ma asez. Tapiteria autobuzelor frantuzesti e una foarte pacatoasa (pe Van Hool nu le "cunosc") si mi-ar placea sa fie inlocuite toate scaunele cu tapiterie de acel gen cu scaunele din Tatra de exemplu, daca se poate, cum se facusera ST7 si ST8-urile cu vechile scaune de Timis.
Profit de moment sa pun o intrebare: scaunele din Tatre au fost/ vor fi salvate? Pentru a fi refolosite in alte mijloace de transport in comun. Daca e posibil.
Ah si inca un lucru: istoria a dovedit ca romanului mai bine ii dai scaune din plastic sau din fier sau din orice alt material care doar sub actiunea unei forte foarte puternice sa fie rupt, indoit sau mai stiu eu ce. Va aduceti aminte de scaunele cu burete din vechile Ikarus de dupa 90. Praf. In unele nici nu mai aveai pe ce sta. Era lemnul de dedesubt gol.
Idem in GT4-uri acum si in orice mijloc de transport cu scaune tapitate sau cu banchete cu burete. Pentru ca si civilizatia romanului e una sub-urbana. Poate ar trebui sa scoatem tramvaiele si autobuzele din oras de tot si puse pe metropolitan pentru a se incadra in peisaj.
Ca intotdeauna, cu totii suntem vinovati intr-o mai mica sau mai mare sau chiar egala masura, si noi si ei.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ]