home   • contact   • harta site  
Utilizator:
Parola:
Acum este Lun 20 Noi 2017 12:33

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: vatmani, soferi si controlori
MesajScris: Joi 11 Noi 2010 13:12 
Neconectat

Nu stiu daca are importanta ce scriu eu aici, dar mi-e foarte greu sa tolerez badarania vatmanilor, a soferilor de autobuz si de microbuz. Dar si controlorii care nu ca nu mai spun buna ziua cand controleaza biletele, dar ti le si iau din mana pur si simplu. De multe ori, cand am intrebat un vatman de tramvai, de pe o ruta pe care nu merg aproape niciodata, daca ajunge la un puct X, mi-a raspuns;"nu vezi ce scrie sus'? sau pur si simplu: "scrie sus". Dar ce fel de gest e asta? Si vatmani, soferi care vorbesc mereu la telefon, isi urca rudele si prietenii de pe traseu, fumeaza in masina...
Probabil nici nu veti lua masuri..Probabil nici nu conteaza mesajul asta. Insa dispretul va ramane, sa stiti. Mai ales cand platesc pretul pe care il platesc, si-asa obscen de mare.

Sus

Subiectul mesajului: Re: vatmani, soferi si controlori
MesajScris: Mie 17 Noi 2010 9:23 
Neconectat
RATP Iasi

Cu rugămintea de a nu generaliza, vă răspundem că şi dumneavoastră, utilizatori ai mijloacelor de transport public, contribuiţi, prin semnalările pe care le faceţi, la îmbunătăţirea serviciului pe care îl asigurăm. Pentru a putea lua, însă, măsuri concrete, pe lângă şedinţele de instruire a diverselor categorii de personal care sunt ţinute periodic sau atunci când diverse evenimente o impun, avem nevoie de date pentru a-i putea identifica pe cei care se abat de la regulament sau care necesită o atenţionare cu privire la comportamentul lor. De aceea vă rugăm, când observaţi lucruri în neregulă, să le semnalaţi fie la numărul de telefon gratuit afişat în mijloacele de transport şi pe tonetele RATP, fie trimiţând un e-mail la adresa sesizari@ratp-iasi.ro.

Vă mulţumim pentru implicare şi pentru faptul că, prin însuşi pasul pe care l-aţi făcut – cel de a scrie aici în ciuda sentimentului că un astfel de demers ar fi inutil – ne-aţi acordat credit.

Sus

MesajScris: Mie 17 Noi 2010 20:48 
Neconectat

stiti de cate ori am incercat sa sun la nr de la ratp si nu mi s-a raspuns? totusi, cat de greu poate fi ca angajatii ratp sa se comporte civilizat?

Sus

MesajScris: Vin 19 Noi 2010 10:38 
Neconectat
RATP Iasi

Se poate întâmpla uneori să existe probleme în trafic, care impun rezolvare urgentă, ceea ce necesită coordonare prin intermediul telefoanelor şi tratare cu prioritate.

V-am adresat în mesajul anterior rugămintea de a nu generaliza, iar acum extindeţi generalizarea, de la categoriile menţionate în primul dumneavoastră mesaj, la întreaga regie. Trecând peste aceasta, vă rog să ne spuneţi, ţinând cont de răspunsul meu anterior, ce măsuri suplimentare consideraţi că ar trebui să ia RATP referitor la problema ridicată de dumneavoastră.

Sus

MesajScris: Mie 24 Noi 2010 17:57 
Neconectat

Eu lucrez intr-un domeniu de relatii cu clientii si daca clientul nemultumit nu-mi da date concrete si precise despre problema intalnita eu nu pot sa-l ajut cum trebuie.De aceea cred ca doamna Albu are dreptate cand solicita informatii mai detaliate despre controlori sau vatmani.Eu insumi am scris cateva mail-uri la adresa de sesizari a RATP-ului si mi-au raspuns.Bineinteles ca nu pot fi sigur cat de in serios mi-au luat sesizarea.Cred ca seriozitate se vede in conditiile transportului in comun din Iasi.Dar daca esti nemultumit de un controlor, vatman sau de ceea ce ofera RATP-ul trebuie sa scrii numarul autobuzului/tramvaiului, ora, ziua, tot ceea ce ar putea ajuta la identificarea problemei.In cazul controlorilor sau vatmanilor altfel vor putea cei din conducere sa puna problema daca pe adresa lor au venit zeci de reclamatii decat daca reclamatiile sunt la modul general.Nu poti da afara toti vatmanii sau controlorii, unii sunt ok.In schimb daca se stiu exact persoanele ele pot fi imediat atentionate ca sunt multi altii care isi doresc sa le ia locul, mai ales in perioada asta.

Sus

MesajScris: Mie 04 Mai 2011 11:50 
Neconectat

o perioada oarecare am stat in luxemburg, au autobuze destul de asemanatoare cu ale RATP-ului dar ei au soferi luxemburghezi. intr-o zi un sofer a franat brusc de 3 ori pe un traseu (cum fac mai mult decat frecvent mai toti soferii RATP) si lumea a fost extrem de revoltata, 2 au fost chiar pana la sofer sa ii fac observatii. asa ceva la ei este inadmisibil si am intalnit asta doar o singura data. cum de la ei este posibil iar la noi nu se poate? nu credeti ca este vorba de lipsa de respect a soferilor? banuiesc ca nu vreti un exemplu concret de sofer RATP care franeaza brusc ca o exceptie ar fi cei care nu fac asta. si sa nu imi veniti cu pretexte ca autobuzele RATP au altfel de frane ca oricine poate modifica sensibilitatea franelor relativ usor.

Sus

MesajScris: Mie 04 Mai 2011 13:42 
Neconectat

In primul rand, Luxemburg e Luxemburg si Romania e Romania, iar in al 2lea rand e vorba si de alte conditii de trafic. Acolo nu se circula haotic ca in Romania.
Citat:
soferi luxemburghezi
La Bruxelles existau la un moment dat niste autobuze speciale pentru Parlamentul European care aveau o culoare asemanatoare celor ale societatii de transport. Cineva i-a reprosat soferului ca a vorbit urat unei batrane care confundase autobuzul, iar soferul a raspuns ceva nu prea frumos in limba rusa. Poate si luxemburghezul ala era mai din Est si ar fi reactionat mai bine daca i s'ar fi spus in loc de franceza sau dialectul ala al lor: "Te crezi in Piata Nicolina?" sau aia cu caratul cartofilor :twisted:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ]