home   • contact   • harta site  
Utilizator:
Parola:
Acum este Joi 27 Iul 2017 3:39

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Rampe acces carut copii
MesajScris: Mie 30 Mai 2012 20:32 
Neconectat

Am un copil mic in carut si intampin mari greutati in a circula cu autobuzele RATP (nu mai discutam despre tramvaie). Cand stau in statie si astept sa iau vreun autobuz spre Canta/ Pacurari sau invers spre centru trebuie sa am noroc sa vina un MAZ sau un autobuz mare albastru (spaniol) care nu au trepte, deoarece autobuzele verzi frantuzesti si cele galbene au 2 trepte si bara la mijloc. Am vazut autobuze albastre (spaniole) care nu mai au deloc rampa pentru persoanele cu handicap locomotor. Teoretic aceste persoane mai putin norocoase decat noi ar trebui doar sa astepte in statie si soferul sa se dea jos si sa lase rampa pentru a se putea urca. Grija pentru persoanele cu nevoi speciale tine de civilizatia unei comunitati. Pentru noi cei cu copii mici in carut ati putea crea o "rampa" dintr-o bucata de plastic, sau alt material pentru a putea urca cele 2 trepte si care sa fie undeva la vedere in autobuz astfel incat parintele sa se poata descurca singur, sa monteze rampa singur si apoi s-o puna la loc. Sunt sigur ca veti gasi si alte idei mai bune decat mine, eventual puteti demara o discutie publica pentru ca iesenii sa vina cu propuneri. Am sa scriu despre aceasta problema si pe domnuleprimar.ro pentru a vedea ce idei vin si de la aceasta comunitate. Va multumesc anticipat.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Rampe acces carut copii
MesajScris: Joi 16 Aug 2012 21:55 
Neconectat

Legat de rampele pentru persoanele cu handicap, am observat in ultimul timp ca ati pus in circulatie mai multe microbuze galbene (nr. 20) care au in spate un mecanism pentru a urca caruciorul in vehicul. Din pacate locul din spatele microbuzului destinat caruciorului este ocupat de calatori in picioare, uneori este o mare aglomeratie, astfel incat chiar daca ar vrea o persoana in carucior sa urce nu ar avea fizic loc. Nu mai vorbesc de ce ar simti acest calator stiind ca alti 4-5 calatori il invinuiesc de "ratarea" masinii respective. De aceea as dori sa aveti in vedere ca aceste microbuze chiar sa fie folosite (si folositoare) de catre cetatenii cu handicap la modul cel mai firesc, sa nu mai fie aglomeratie in spatele microbuzului in locul caruciorului, sa fie instruiti si informati calatorii de importanta acestor locuri speciale. Va multumesc.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ]